אילו תשואות תקבלו מהשקעה דרך חברת נדל”ן?

“השקעת נדל”ן בחו”ל היא לא מופע של איש אחד”, אומר מומחה הנדל”ן אורן קובי והוא אינו היחיד שחושב כך. בשביל זה הוקמו חברות נדל”ן שעושות חלק גדול מהעבודה עבור המשקיע. כיצד זה משפיע על התשואה השנתית מהנכס? אורן קובי עם התשובות.

ישנם מסלולים שונים בהם המשקיע וחברת הנדל”ן יכולים לבחור: מצד אחד יש חברות שדורשות דמי ניהול חודשיים לצרכים תחזוקה, שיפוצים ותשלומים שוטפים של ארנונה, מים וחשמל אבל המשקיע מקבל את מלוא דמי השכירות של הדיירים אל כיסו, אך מצד שני ישנן גם חברות רבות שהרווחים על התשואה של הנכס או על השבחתו מתחלקים בינה לבין המשקיע.

במקרה ומדובר בחברות שמתחלקות ברווחים עם המשקיע, התשואה השנתית על הנכס יכולה לנוע בין 7 ל-9 אחוזים. גם הרווח מפוטנציאל השבחת הנכס ועליית ערכו יכול להשתנות ונע בין 50 ל-70 אחוזים. לדוגמה, חברת הנדל”ן עשויה להבטיח למשקיע 1,000 דולר בחודש על השקעה בדירה, להשכיר אותה ב-2,000 דולר ולקחת את ההפרש לכיסה. יש חברת נדל”ן שמפעילות מודלים כאלה על שכונות שלמות שנמצאות ברשותה. בכל אופן, המשקיע רשאי בכל עת למכור, להוריש ולמשכן את הנכס כאוות נפשו בתנאי שהוא רשום על שמו בטאבו.

תשואה דו-ספרתית

אם מדובר בחברות נדל”ן שמשקיעות בפרויקט הקמה ולא בנכס קיים, המודל המקובל במקרים אלה הוא שהמשקיע משלם חלק קטן מההשקעה בתחילת הדרך ועד לסיומו מעביר את שאר הכסף. התשואה בפרויקטי הקמה היא הגבוהה ביותר ולרוב דו-ספרתית, מה שעל הנייר לפחות הופך אותה למשתלמת יותר מאשר להשכיר נכס קיים. אחרי שהנכס מוקם, המשקיע יכול להשכיר או למכור אותו כראות עיניו כאשר חברת הנדל”ן תקבל חלק יחסי מהרווח.

 

Rate this post
נגישות