השקעה בברלין – לא רק תשואה גבוהה

אם בעבר הרבה ממשקיעי הנדל”ן התרכזו בהשקעות בארץ, היום יותר ויותר משקיעים מעבירים את הפורטפוליו אל מעבר לים.

תשואות גבוהות יותר, רגולציה מקלה על משקיעי חוץ ושיתוף פעולה של חברות ישראליות ההופכות את התהליך לקל יותר – כל אלה הופכים את המשקיע הישראלי לחכם יותר, וכעת נותר רק להחליט באיזו מדינה בחו”ל להשקיע.

שאלנו את אורן קובי, איש נדל”ן בעל וותק וניסיון בנדל”ן אירופאי, מה הם הגורמים שמובילים ישראלים רבים לבחור בהשקעות באירופה, ובמיוחד בברלין שבגרמניה.

משקיעים מעבר לים, אך קרוב לבית

“בעוד בחדשות רואים חברות רבות המציעות נכסי נדל”ן ברחבי העולם עם תשואה חלומית, מרבית משקיעי הנדל”ן שמנסים את האופציה של השקעות מעבר לים מעדיפים להישאר קרוב לבית”, מסביר קובי, ומוסיף “פעמים רבות משקיע יוותר על תשואה של 12% באזורים הנמצאים 15-12 שעות טיסה מישראל ויסתפק ב-6%-8% תשואה בעיר אירופאית תוססת שנמצאת מבחינת טיסה באותו מרחק שלוקח לנסוע לצפון הארץ או לאילת ממרכז הארץ.

מדוע? האם יש גם מרכיב פסיכולוגי בהשקעה?

“אכן כן”, מאשר קובי ומוסיף, “מרבית הישראלים המשקיעים מעבר לים מעולם לא ראו את הנכס שקנו. חברות הניהול מאתרות עבורם הזדמנויות השקעה מצוינות, רוכשות את הנכס עבור בעל הבית, מוצאות דייר ודואגות לקבלת התשלומים השוטפים ולתחזוקה.

למרות זאת, קיים צורך פסיכולוגי להיות קרוב לנכס, גם אם לעולם לא תראה אותו ממש. יש ישראלים שמעוניינים לראות את הפרוייקטים וקופצים לבקר את הנכס, ועם מחירי הטיסות האטרקטיביים לברלין, לא מדובר בהוצאה כבדה”.

מה לגבי החוקים המגבילים את עליית השכירות, האם הם עוזרים גם למשקיע?

“בדיוק. בברלין נחקק לאחרונה חוק המגביל את יכולתו של בעל הבית להעלות את מחיר השכירות לדייר שמתגורר בבית. חוק זה מקל גם על בעלי הבתים, משום שדייר שמצא דירה אטרקטיבית לא יעזוב אותה בקלות. דמיינו שהייתם מוצאים דירה נחמדה בשכירות בתל אביב שעולה רק ארבעת אלפים שקלים. הייתם נשארים בדירה לאורך שנים ומונעים את עלית המחיר. כך ביקוש הדירות עולה על ההיצע, ובטווח הרחוק המחירים מטפסים מעלה”, מסביר אורן קובי.

לסיכום, נראה כי ההשקעה המשתלמת נמצאת ממש מתחת לאף שלנו, בעיר שתמיד הכרנו כמרכז תוסס באירופה, ומסתבר שהוא ההפתעה של עולם השקעות הנדל”ן.

Rate this post

1 מחשבה על “השקעה בברלין – לא רק תשואה גבוהה”

  1. פינגבאק: איך מתמודדים עם האי וודאות בהשקעות נדל"ן בחו"ל? - אורן קובי - השקעות בברלין

סגור לתגובות

נגישות