מדוע ברלין נחשבת לאחת הערים החזקות באירופה?

נראה כי העולם כולו, ולא רק הישראלים, גילה את ברלין. חקיקה נוקשה המיטיבה עם שוכרי הדירות, אפשרויות מגוונות לתעסוקה בעיר והגירה חיובית מכל מדינות אירופה הופכות אותה לאחת הערים החזקות בעולם. שאלנו את אורן קובי, איש נדל”ן בעל וותק וניסיון בנדל”ן אירופאי, מה הפך את העיר לאיתנה ביותר מבין הבירות האירופאיות.

מגמה חיובית שצפויה להמשך

מגמה חיובית שצפויה להמשך

“על מנת לבדוק את חוסנה של העיר, חשוב לבדוק האם היא מזדקנת ומתחיל תהליך בו הצעירים המשכילים והעובדים עוזבים אותה, או שדווקא ההיפך הוא הנכון, והיא מושכת אליה צעירים איכותיים נוספים”. מסביר לנו אורן קובי, “בתהליך דומה לזה שעברה העיר תל אביב עם השנים, בה צעירים רבים עברו אליה מכל רחבי הארץ, גם בזכות חיי הלילה הסוערים ובשל מגוון מקומות התעסוקה, ברלין הפכה לאחת מהערים החזקות ביותר מבחינה כלכלית באירופה”.

חצי מיליון תושבים נוספים

אורן קובי מוסיף: “גרמניה ממשיכה לבחון כל העת את השפעת ההגירה החיובית אליה. מחקר שבוצע לאחרונה על ידי מכון כלכלי בולט בגרמניה המכונה IW צופה שעד שנת 2035 יתגוררו בברלין כארבעה מיליון תושבים, בעוד כיום מתגוררים בה כ-3.5 מיליון. חשבון על כך, מדובר בערך במחצית תושבי מדינת ישראל כולה”.

עלייה הדרגתית ומאוזנת של מחירי הדירות

עלייה הדרגתית ומאוזנת של מחירי הדירות

“בברלין מתרחש תהליך מעניין”, משתף אורן קובי, “הביקוש הגדול לדירות שקיים בעיר בזכות ההגירה החיובית היה עשוי לגרום לעלייה מטאורית של מחירי הדיור בעיר. עם זאת, המחוקק הגרמני השכיל לעשות דבר שלו היה מתרחש אצלנו בארץ, בתל אביב, העיר הייתה נראית אחרת – הוא הגביל את עליית מחירי השכירות לדיירים הנשארים באותה הדירה לתוספת של עד 15% מדי שלוש שנים.

הדבר הוביל מחד ליציבות במחירי השכירות, כמו גם לנטייה של דיירים להישאר בדירה לזמן ארוך, על מנת להמשיך ולשלם מחיר דומה לחוזה של שנה שעברה. כך בעלי הדירות נהנים מחוזים יציבים לטווח ארוך ואינם צריכים להחליף דייר ולצבוע את הדירה מדי שנה”.

לסיכום, יציבותה של ברלין והתבססותה כעיר שמאירה פנים לתושביה ושמעודדת הגירה חיובית ותעסוקה מגוונת ממצבת אותה כאחת הערים החזקות באירופה.

Rate this post
נגישות