מהי תפיסת הבלוקצ’יין?

בלוקצ’יין, הנקראת בעברית “שרשרת בלוקים”, היא תפיסה טכנולוגית חדישה בתחום המחשוב, אשר פותחה בשנת  2009 על ידי גורם אלמוני המכונה סטושי נקמוטו.  על פי אורן קובי, במקור, פותחה הטכנולוגייה בכדי להוות תשתית לפעילות המטבע הוירטואלי ביטקוין ולאפשר ביצוע עסקאות בין גורמים שונים תוך שימוש במטבע דיגיטלי בצורה בטוחה ובלי פיקוח של גופים מרכזיים. עם זאת, בשנים האחרונות החלו גופים עסקיים, חברות כלכליות ויזמים לחקור וליישם את תפיסת בלוקצ’יין ביעילות במערכות גדולות תוך צמצום העלויות.

על מה מתבססת התפיסה?

מאחורי טכנולוגיית בלוקצ’יין ניצב הרעיון החדשני ליצור מערכת שתאפשר קיום של פעילות עסקית ענפה ברשת האינטרנט, בלי ניהול ופיקוח של גוף חיצוני. אם עד היום, הגופים הפיננסיים הגדולים היו אחראיים לפקח על העברות כספים והיו ערבים לשווי הכסף הפיזי, באמצעות בלוקצ’יין ניתן לייצר ולהעביר מטבע דיגיטלי ללא צורך בגוף מרכזי מנהל כגון בנק.

איך זה עובד?

באמצעות תפיסת בלוקצ’יין נשמר במחשב רישום דיגיטלי של כלל המשתמשים באינטרנט בלי לחשוף את הזהות שלהם. כחלק מכך, נשמרים פרטים ומידע על החשבונות, אילו העברות כספים בוצעו מהם וזהו מידע פתוח ונגיש לכל יתר המשתמשים, בכפוף לשמירה על הפרטיות.

את פרטי המידע, המוצפנים ברמה גבוהה מאוד, מאחסנים בבלוק נפרד, הקשור בצורה מתמטית לזה שלפניו וכך נוצרת שרשרת בלוקים. לאחר שהמידע ננעל והבלוק מצטרף לשרשרת, המערכת מייצרת לו חתימה דיגיטלית ספציפית ייחודית. אורן קובי אומר שמאחר ואי אפשר לגעת או לשנות את המידע השמור בכל בלוק, קטן הסיכון להונאות ותרמיות. לכן, זוהי טכנולוגיה שנחשבת לבטוחה ביותר ואין כל אפשרות לשנות נתון כלשהו המופיע במידע הנשמר בבלוקים.

טכנולוגיית הבלוקצ’יין מתירה למשתמשים לגשת לפרטים ולנתונים, אולם בלי אפשרות לשנות את המידע הנשמר בהם. בצורה זו, אין כל צורך בפיקוח חיצוני של גוף מרכזי על העברת המטבעות הוירטואליים, ניתן לחסוך בתשלום עמלות, ביצוע העסקאות מהיר ויעיל יותר וזה תורם לטובת כולם. אם בהתחלה, היה חשש של הגופים הכלכליים המרכזיים מהטכנולוגיה, כיום גם הם מבינים את היתרונות הרבים הגלומים בה וחוקרים איך להשתמש בה לטובתם.

5/5 - (1 vote)
נגישות