מה גורם לישראלים להשקיע בחו”ל?

 הכסף הישראלי בורח לחו”ל. עכשיו זו עובדה. עשרות אלפי ישראלים מעדיפים להשקיע את החסכונות שלהם מעבר לים בגלל שלל סיבות. שאלנו את אורן קובי, איש נדל”ן בעל וותק וניסיון בנדל”ן אירופאי, מה השתנה במדיניות הישראלית שגורם לישראלים לקנות נכסים בחו”ל.

מדיניות מיסים בעייתית

“בישראל, כל תחום הנדל”ן ממוסה בצורה לא רגילה” מסביר אורן קובי “החל ממס הרכישה הנוסף לכל קניית דירה, דרך מס שבח אם נמכרה ברווח, ועל הדרך גם מיסוי על חלק מהשכירות ועד חוק חדש למיסוי נכס שלישי וכן הלאה – לא מספיק שאנו חיים במדינה שבה המע”מ הוא כמעט משולש מבארה”ב ובמקומות אחרים בעולם, אנו משלמים יותר על רכבים, על דלק, וכעת גם הרבה יותר על נדל”ן.”

גם התשואה יורדת

“המצב כיום הוא שהשקעות נדל”ן מניבות תשואה הרבה יותר גבוהה מעבר לים”, ואורן קובי אינו מסתיר את המספרים: “בחלק מהמדינות באירופה ניתן לדבר על תשואה של 8%, כאשר בהשקעה בתל אביב לעתים מקבלים חצי מזה, ובאזורים מסוימים בארה”ב התשואה עשויה להיות גבוהה אף יותר, למרות שמדובר בזירת השקעות רחוקה יותר מהחצר הביתית שלנו”.

אירופה ובמיוחד גרמניה נפתחת למשקיעים מבחוץ

“בעוד ישראל נסגרת מעט למשקיעי חוץ”, ממשיך אורן קובי, “מתוך ניסיון שאמור לשלוט במחירי הדיור, אך בפועל יוצר מצב של היצע מופחת של דירות להשכרה, דווקא אירופה נפתחת למשקיעי חוץ.

שינויים בחוקים בגרמניה למשל מאפשרים לכל משקיע לרכוש דירה למגורים, להשכירה בהתאם לחוקים המקומיים, וליהנות מתזרים מזומנים שוטף ומעלייה הדרגתית ויציבה במדינה בעלת שיעור הגירה חיובי”.

לסיכום, נראה כי הכסף הישראלי מתחיל לברוח לחו”ל. מי שמזדרז ומצטרף לחגיגה יכול עדיין ליהנות מהקלות על מיסוי ברכישות דירה בחו”ל, עד שמדיניות המיסים תגיע גם לתחום הזה, ונגלה פתאום מס חדש כמו “מס רכישת דירה בחו”ל”.

Rate this post
נגישות